środa, 31 maja 2017

Jak zaprojektować ogród ...Projekt ogrodu tworzy się z myślą o tym, że ogród będzie służył domownikom co najmniej przez kilka lat. Ale jak zaprojektować ogród przydomowy tak, by przyciągał swoim urokiem nie tylko 5 czy 10 lat po założeniu, lecz także 15, a nawet 30 lat później ...
W początkowym okresie istnienia ogrodu warto postawić na byliny i rośliny jednoroczne. Astry nowoangielskie, dzielżany, ostróżki, rudbekie, słoneczniczki, a także niektóre trawy z powodzeniem zastąpią krzewy – osiągają nawet 2 m wysokości. Użyteczne są też jednoroczne kosmosy, słoneczniki oraz niektóre odmiany dalii i pacioreczników.


Pierwszym etapem powinno być podzielenie całego terenu na strefy pod względem użytkowania. Musimy przewidzieć, w której części ogrodu będziemy chcieli urządzić miejsce zabaw dla dzieci, gdzie chcielibyśmy wypocząć w cieniu drzew, gdzie zapraszać gości na grilla, a jeżeli chcemy, aby ogród był dla nas dodatkowo źródłem cennych smakołyków, warto się zastanowić – w którym miejscu utworzymy cześć użytkową w postaci minisadu lub warzywnika.


Oczywiście nie wchodzi ten temat w miastach, gdzie zazwyczaj sadzi się trawę i tuje zamiast tradycyjnego płotu. Ale to nikogo już nie zdziwi, ponieważ wiąże się to z małymi działkami i bliskim sąsiedztwem. 


Należy również unikać trawnika w miejscach trudno dostępnych dla kosiarek, aby zaoszczędzić kłopotów przy pielęgnacji, unikajmy trawnika na skarpach i terenach mocno zacienionych – np. pod dużymi drzewami – tu możemy zastosować rośliny okrywowe z przeznaczeniem do cienia np. barwinek.


Dobierając rośliny musimy pamiętać o ich docelowych rozmiarach – aby wyższe posadzić za niższymi oraz aby odpowiednio dobrać liczbę roślin. Musimy również sprawdzić ich wymagania dotyczące słońca, wilgotności oraz kwasowości podłoża, aby nie sadzić przy sobie roślin o różnych wymaganiach.
Planując roślinę spytajmy sprzedawcę o jej mrozoodporność oraz zabiegi, którym musimy ją poddać przed zimą.


Jak widzicie aspektów na temat projektu ogrodu jest bardzo wiele. Wszystko zależy od potrzeb i gustu. 

Temat został poruszony przy współpracy z Muratordom.pl
( zdjęcia internet )

2 komentarze:

  1. cudne, ja na pewno nie miałabym problemu z aranżacją ogrodu, problemem są jedynie fundusze

    OdpowiedzUsuń