piątek, 12 maja 2017

Styl skandynawski, funkcjonalne i przestrzenne wnętrzeJeżeli chcesz żeby Twoje mieszkanie było przestronne i funkcjonalne, urządzając je postaw na styl skandynawski. Przytulne i przestrzenne wnętrze nawiązujące do klimatu chłodnej klimatycznie za to gościnnej i domowej atmosfery Północy, charakteryzuje się czystością formy i stonowanymi barwami: bieli, szarości, i brązu. Akcentem mocno charakterystycznym dla architektury skandynawskiej jest naturalne drewno.


Urządzając mieszkanie w stylu skandynawskim pamiętaj o odpowiednim doświetleniu pomieszczeń. Rzadko można zobaczyć firanki i zasłony w oknach. Zastępuje się je roletami. Dzięki temu mamy wrażenie, że wnętrza są jasne, przestronne i pełne naturalnego światła. Jeżeli zdecydujesz się jednak na zasłony, wybierz te wykonane z lekkich, lnianych materiałów, które nie będą zatrzymywały promieni słonecznych.


Oprawa oświetlenia sztucznego jest zwykle minimalistyczna w formie. To najczęściej metalowe lub szklane lampy, często spotykane są papierowe abażury, które przybierają najróżniejsze, choć zawsze proste kształty. Metal i szkło doskonale komponują się z drewnianymi meblami i naturalną, prostą w swojej formie podłogą.


W moim domu dominuje również ten styl. W porze letniej staram się stonowaną biel, czerń i szarość przełamywać kolorowymi dodatkami.

Bardzo modne stało się również łączenie tego stylu z kolorem czerwonym.Ten ostatni kolor można spotkać w skandynawskich aranżacjach bardzo często, a pojawia się na dodatkach, dekoracjach, uzupełniających meblach. Szkoda, że u nas wciąż najczęściej łączony jest ze świąteczną zielenią.Jak widzicie ten styl nigdy się nie znudzi. A mieszkanie staje się lekkie, przestrzenne a przede wszystkim jasne!


Zdjęcia-Źródło internet4 komentarze:

 1. bardzo mi się podoba taki styl ale niestety w bloku takie wnętrza nie mają sensu bycia... a przynajmniej bardzo trudno poczuć przestrzeń kiedy trzeba postawić na funkcjonalność. Mam jednak nadzieję, że kiedyś w innym mieszkaniu tak sobie urządzimy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. lubię takie jasne, spokojne kolory we wnętrzach

  OdpowiedzUsuń
 3. Podoba mi się taki styl. Mogłabym postawić na coś podobnego, gdybym miała dom i mogła rozpocząć jego urządzanie od początku.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mi sie marzy taka kuchnia z przedostatniego zdjecia.

  OdpowiedzUsuń